Dátum: 10.12.2022

Autor: Katarína Sládečková

Prečítaj si ma 

Recenzia: Azitun, Ada Fey

Kniha šepká: „Prečítaj si ma, prečítaj si ma…“. Koniec je blízko a ja chcem čítať aspoň ešte ďalších 100 strán…

Kniha je výnimočná nie len tým, že má originálny a unikátny príbeh, ale zároveň je napísaná slovenským autorom. Navyše, myslím si, že ide o knihu, ktorá dokáže zaujať tak malého ako aj veľkého čitateľa.

Napriek tomu, že kniha je určená pre malých čitateľov, aj ja sama som sa do knihy začítala, a jej rýchly koniec ma zamrzel. Priznám sa, že by som dokázala prečítať ešte minimálne o 100 strán viac. A tak si myslím, že menšieho čitateľa nadchne ešte oveľa, oveľa viac. Žeby napokon autor bol nútený vydať ďalšie knihy? V každom prípade je podľa môjho názoru táto kniha niečím, do čoho sa deti začítajú, a tak si dobrovoľne budú zlepšovať svoje čítanie.

Čo sa týka ilustrácie, už dávno som nevidela takú peknú ilustráciu. A aj keď nie som ten typ človeka, čo má rado vesmírne príbehy, tak tieto obrázky našepkávajú čitateľovi do ucha „prečítaj si ma, prečítaj si ma“. A tak aj človek, čo nemá až tak rád vesmírnu tematiku začne čítať, a napokon sa pristihne, že sa od tejto knihy nevie odtrhnúť.

Veľmi originálnou a nápaditou formou ako zaujať čitateľa je vesmírny jazyk. Ani si nepamätám, kedy som čítala nejakú knihu, ktorá by obsahovala neexistujúci jazyk, a teda musím povedať, že autor má naozaj veľmi veľkú tvorivosť. Kniha tak dokáže zaujať aj touto jedinečnosťou, keďže ide o jazyk, ktorí čitatelia nikde inde nenájdu, a v podstate aj knihy takéhoto typu sú veľmi neobvyklé.

Asi jedinou nevýhodou tejto knihy je slovník, ktorý je robený ako preklad slovenských slovíčok do vesmírneho jazyka, a mne by viac vyhovovalo keby bol vesmírny jazyk preložený do slovenčiny. Teda slovník by bol robený opačne. Ako sa však hovorí, sto ľudí sto chutí, a preto viem, že iným práve tento typ slovníka bude vyhovovať. V každom prípade však nešlo o nejaký veľký nedostatok, len som si na tento typ čítania, prekladanie zo slovenského jazyka, musela zvyknúť.