Dátum: 12.12.2022

Autor: Lenka Reichlová

S Azitunom nič nie je nemožné
Recenzia: Azitun, Ada Fey

Občas nás naše kroky zavedú na miesta, o ktorých sme ani len nesnívali. Snová, napínavá a hĺbavá kniha je plná nádherných myšlienok, ktoré sa dotknú nielen vašej duše.

S Azitunom nie je nič nemožné! Aj z obyčajného chlapca sa môže stať záchranca sveta!
Napínavý dej doplnený nádhernými ilustráciami a neuveriteľná odvaha chlapca! To všetko nájdete v knihe Azitun od autorky Ady Fey. Prenesie vás do vesmíru, kde budete súčasťou dobrodružstiev a kde sa naskytne otázka: Podarí sa chlapcovi zachrániť svet?
Občas nás naše kroky zavedú na miesta, o ktorých sme ani len nesnívali…. Inak to nie je ani v prípade tejto knihy. Aj z bežného chlapca, menom Jakub, sa môže stať záchranca sveta – Azitun! Už na úvod autorka, Ada Fey, venuje toto dielo každému: „Každému, kto snívať chce, každému, kto snívať vie, každému, kto sa snívať ešte len učí.“
Príbeh Jakuba a jeho dobrodružstiev sa odštartuje na povale strýca Alfréda a pokračuje cez vesmírne cesty až do Mliečneho kráľovstva. Práve tu, počas oslavy Dňa vesmíru, sa objaví hroziace nebezpečenstvo zániku sveta. Jeho záchrana ostáva na pleciach chlapca – Azituna, ktorý ako jediný môže hroziacu záhubu zastaviť. Dej je napínavý až do poslednej chvíle: „Azitun, tvoj život sa končí na Zemi. Náš sa končí tu.“ Príbeh o nachádzaní sily, odvahy a zodpovednosti za život všetkých, príbeh o obetavosti, priateľstve a úprimnosti, to všetko je Azitun. Túto „jednohubku“ budete mať prečítanú rýchlo a naozaj ju „zhltnete“. Napínavosť nie je to jediné, skrýva v sebe silnú skrytú myšlienku, že aj napriek prekážkam a ťažkostiam sa netreba vzdávať. A že aj napriek strachu sa oplatí bojovať.
Mňa osobne prekvapili prepracované ilustrácie, ktoré nielen zaujmú na prvý pohľad, ale i vkusne dopĺňajú dej. Avšak čitateľ má stále priestor na vlastnú fantáziu a predstavivosť, ktorú nepochybne využije pri detailných opisoch vesmírnych scén. Ale to nie je všetko, táto snová, napínavá a hĺbavá kniha je plná aj nádherných myšlienok, ktoré sa dotknú nielen vašej duše, ale i vášho srdca.
Kniha je asi primárne určená pre mladších čitateľov od vekovej kategórie 10 +, je písaná jednoduchým štýlom, avšak niektoré pasáže sa môžu zdať pre mladšieho čitateľa komplikovanejšie. Nuž ale každý sme iný. Horná hranica neexistuje, aj dospelému vie táto kniha niečo dať, či už je to odreagovanie a útek do iného sveta alebo čaro skrytých a hlbokých myšlienok. Určite si z nej každý niečo odnesie. Medzi myšlienky, nad ktorými som sa ja sama pozastavila a bola prekvapená, že sa v knihe ocitli sú napríklad: „Smútok je skúsenosť, ktorá dáva silu, odvahu aj múdrosť. “ Kniha nabáda aj na dôležitosť počúvania samého seba a svojho srdca pri rozhodovaní: „Zapozeraj sa do svojho vnútra. Ono ti povie všetko, čo potrebuješ vedieť.“
Bonusom, na ktorý nesmiem zabudnúť, je aj originálny nápad autorky vytvoriť vlastný vesmírny jazyk a vesmírne písmo. Nejde len o ilustračné písmo, ale o reálne písmo, ktorým môže čitateľ písať a dorozumievať sa – akýsi tajný jazyk.
Ďalším originálnym nápadom autorky je pridanie textov piesní, ktoré sú v podstate úvodom a záverom celého príbehu. V úvode nájdete pieseň „Poďme spolu“, ktorá nabáda čitateľa, aby sa vydal na cestu za dobrodružstvom. Bodku za celým príbehom, jeho zhrnutie, dotvára pieseň „Úsmev hviezd“.
Ja osobne hodnotím knihu „Azitun – Viem, prečo sa hviezdy na mňa usmievajú“ veľmi kladne. Myslím si, že ma zaujala hlavne kvôli pridanej hĺbke a zaujímavým myšlienkam, ktoré má v sebe uschované. Ale mladšieho čitateľa nepochybne zaujme dej oveľa viac. Prípadne je skvelým nápadom deťom knihu aj čítať a zažiť toto vesmírne dobrodružstvo spolu s nimi.

Návrat hore