Dátum: 03.12.2022

Autor: Eva Bednáriková

S Azitunom sa snívať dá! Recenzia: Azitun, Ada Fey

Krátky výlet, avšak vyčerpávajúce dobrodružstvo popretkávané krásnymi ilustráciami, necháva čitateľovi priestor na vlastnú fantáziu…

Kniha upúta už na prvý pohľad – nádhernou obálkou. Rovnako krásne prepracované ilustrácie, ako na obálke, nájdete aj vnútri.

Príbeh Azituna – Jakuba vás z povaly strýca Alfréda prenesie cez vesmírne cesty až do Mliečneho kráľovstva. Aj napriek detailnému opisu podporenému už spomínanými ilustráciami, necháva svojmu čitateľovi priestor na vlastnú predstavivosť a fantáziu. Výlet Jakuba do vesmírneho sveta je síce krátkym, ale vyčerpávajúcim dobrodružstvom so šťastným koncom. Už za pár okamihov nadväzuje úprimné priateľstvá na celý život a je ochotný urobiť všetko, aby svojim novým priateľom pomohol. Ukazuje nám, ako aj obyčajný chlapec dokáže svojou úprimnosťou a čistotou zachrániť svet. A nie jeden.

Úžasným nápadom je podľa mňa vytvorenie vlastného vesmírneho jazyka, ku ktorému je na konci knihy celý slovník. Detskí čitatelia ho po prečítaní môžu používať ako vlastný šifrovaný jazyk. Aké super!

Kniha má uvedeného čitateľa 10+, ale občas som mala pocit, že s niektorými pasážami by čitateľ v tomto veku mohol mať problém. Nemusí to však byť pravidlom, záleží od konkrétneho čitateľa. Každopádne by som nijak neohraničila hornú vekovú hranicu, pretože aj pre dospelého čitateľa je takýto výlet do sveta fantázie prínosom a príjemne stráveným časom. Úplne si viem predstaviť ako si rodičia so svojimi deťmi čítajú knihu spolu nahlas, a pritom diskutujú a dotvárajú si príbeh vlastnými postrehmi. Presne ako to píše autorka – „Každému, kto snívať chce, každému, kto snívať vie, každému, kto sa snívať ešte len učí…“.

Návrat hore