Dátum: 03.11.2022

Autor: Feyars

Sedem tajomstiev Feyars loga

Viacznačná multilingválna zlúčenina vo svojej vizuálnej podobe skrýva filozofiu života a tvorby tria Feyových a tak ako jej slovná podoba, hýri bohatstvom symbolov a náznakov

Feyové sú už raz také, aj do tých najjednoduchších vecí zväčša ukryjú svojskú, bohato rozvetvenú symboliku, náznaky. Jednoduchosť je krásna a vždy poteší, keď sa nám podarí, aspoň navonok. Podobne ako slovná obmena, aj vizuálna podoba Feyars loga hýri viacznačnými prvkami. Mystická sedmička je totiž skrytá rovno (aj) v siedmych tajomstvách podoby loga. Tá je síce pomyselná, no 7 konkrétnych, očividných prvkov odhaľuje svet Feyových. Sú to sivá a fialová farba, mašľa, čiara, ceruza a slovné časti Fey a ARS.

Sivý základ, ako stredná cesta, zmiešanina čiernej a bielej ako život sám, dáva ten správny, pevný podklad, oporu pri každej výzve. Pritom, vo svete svetla práve biele rozkladom dokáže predniesť celé farebné spektrum a naopak, čím viac miešame farebné svetlá, tým svetlejší výsledok dostávame. Čierne povrchy predmetov však väčšinu svetla pohltia. Čierna je kúzelníčka, ktorá v tme do seba zahalí aj iné farby a tak vládne obrazom, ktorý vidíme. Prekvapivo bohaté, pestré svety navonok nezaujímavých, pasívnych farieb totiž skrývajú v sebe životnú hravosť, o akej neraz ani netušíme. A medzi nimi sedí sivá kráska vo všetkých jej obmenách. Silná ako slobodný cválajúci Sivko, romantická ako striebristé kúdeľky dlhovlásky, múdra ako šediny prababky. Nekonečná hra jej odtieňov, s prímesami čiernej a bielej, dáva tú správnu dramatiku divadlu života. Kreuje nevyspytateľné, premenlivé a nikdy sa nekončiace „šedohry“. Je to farba vzácneho kovu, trblietavého striebra, zároveň farba popolu, aj všednosti. Je to však farba zrelosti, nazbieraných skúseností a múdrosti. Farba achromatická a neutrálna, avšak taká, ktorá v sebe obsahuje rovnaké množstvo všetkých základných farieb, čo znamená, že každá farba je vlastne sivá. Je to farba zákulisia, ktoré hýbe svetom. Farba rovnováhy medzi dobrom a zlom, vynaliezavosti a kľučkovania životom pomedzi dva náprotivky. Pevne stojí v úzadí ako stálica, neoblomný pilier našich ciest. Tichá a silná ako rieka, ktorá podmýva brehy. Ona je tá, ktorá zaisťuje trvácnosť.

Čarovná fialová do Feyars loga pridáva viditeľnú bujarosť života. Jej odtiene sú jemné aj vášnivé. Červená ju rozohní, modrá schladí. Prúdi ňou rýchlosť, vitalita, odvaha a nebezpečenstvo červenej, zároveň hĺbavosť, sloboda a čistota modrej. Rande týchto dvoch dáva mnohopočetné odtiene záhadnej a prispôsobivej, ohybnej fialovej, ku ktorej sa vo farebnom označení odporov viaže práve číslo 7, veľmi často uvádzané ako magické. Fialová je svojráznym zhlukom inteligencie a emócií. Neraz vzbudzuje pocit luxusu, prestíže, ženskosti a jemnosti zároveň. Pôsobí inšpiratívne, zaujímavo, tvorivo, ale aj tajomne. Tancuje totiž na hranici viditeľnosti. Sadne vraj každému, len si treba vybrať ten správny odtieň.

Mašľa je symbolom darčekov. Našu tvorbu totiž vidíme ako darček svetu, zároveň niečo, čo môže byť vaším darčekom pre niekoho. Skrýva však v sebe aj svojráznu podobizeň znaku nekonečna. Keď je niečo nekonečné, nepozná hranice a nekončí sa, presne tak ako naše sny a predstavivosť. Sú to zároveň aj cesty, cesty života nevyspytateľné, ktoré sa predsa raz-raz skrížia. A tak je mašľa tiež symbolom nášho konceptu spoluprác, z ktorého vychádzame. Tie nám umožňujú tvorivosť pretočiť do hmatateľných vecí, produktov. Bez nich by to nešlo. Takže aj sám uzol mašle má svoj význam a nesmiernu hodnotu. A napokon, mašľa je náznakom motýlích krídel. Motýle nás fascinujú, ako aj let sám. Sú krásne, krehké, rozličné a podobné, obyčajné a nevšedné, vzletné a slobodné. Sú symbolom svetla aj temna, života a smrti. Dokážu vyčariť úsmev, poštekliť radosťou a priniesť akýsi vnútorný pokoj. Naopak, vedia byť náznakom čarov, či hlásiť príchod podsvetia alebo sprevádzať do inej večnosti. Krídla, let znamenajú rast a slobodu, ale aj odvahu a silu. Zároveň odchod a príchod, dobrodružstvo a cestovanie naprieč svetom.

Čiara je symbol zapísaného, ktoré tak trvalo zostáva akýmsi svedectvom našej súčasnosti. Ako stopa, ktorú za sebou chceme zanechať, ako diár života, toho, čo stojí medzi prvým a posledným dotknutím papiera ceruzou. Zároveň vlna, ktorá vie byť tak hravá ako aj prívalová, je to radosť aj boj. No je to aj úsmev. Zapozerajte sa do nej lepšie a ona sa vám usmeje.

Ceruza je jasným symbolom písania, literárna tvorba je totiž niečo, čomu sa venujeme primárne. Sú to však aj náčrty, plány. Tých máme vždy neúrekom.

Fey je multilingválna zlúčenina, ktorá je odvodená od reálneho priezviska (Fey), zároveň fey (angl.), s významom bláznivý, podivný, až nepozemský, fantastický.

ARS je skratka pre trio Feyových dám, ktoré dalo ARS z prvých písmen ich mien. Zároveň ide o meritum nášho pôsobenia – ars, čiže umenie (lat.), v tom najširšom slova zmysle.

Návrat hore