Dátum: 12.10.2022

Autor: Feyars

Vieme, kedy sme sa narodili!

Feyové konečne majú svoj Deň! Je rozhodnuté. Oslavovať budeme v máji

Už vieme kedy sme sa narodili! Žiadny špás, ide o celkom dlhotrvajúci boj a diplomatické rokovania. Návrhov bolo celkom dosť, voľba ozaj náročná. Ako to už raz býva, rozhodli maličkosti. Prihliadalo sa na každý detail, historické spätosti, ročné obdobia, spoločenské a iné predpoklady. Chceli sme však mať svoj Deň. Konečne ho máme.
Občas sa pýtame, ako sa vlastne cíti osoba, ktorá nepozná dátum svojho narodenia. Niektoré osoby totiž nepoznajú presný deň a čas svojho narodenia, iné však ani mesiac, či rok. Má to v sebe akýsi zvláštny smútok. Fakt je, že kedysi sa dátum narodenia dieťaťa nezapisoval, ľudia si ho pamätali na základe informácií predovšetkým od matky, z jej rozprávania a tak mali nejaký časový odhad o tomto dni. Neskoršie sa síce zapisovalo do matrík, ale neraz aj s niekoľkoročným oneskorením a vtedy    už často figuroval kompromisný dátum, lebo pamäť človeka je odjakživa vrtošivá. 

Každý z nás má asi svoje vlastné Dni. Kompromisné, či presné alebo do života životom zapísané. Niektoré z nich si určite každoročne pripomíname. A niektoré za oslavu ozaj stoja.

Premýšľalo sa, analyzovalo, na papier rozpisovalo, hlasovalo. Rozhodnutie je na stole, schválené a platnosť nadobudlo ihneď. A tak my, Feyové, už vieme kedy sme sa narodili. Do finále sa dostali, nie div, vesmírne dátumy. Tento rok je určite v znamení vesmíru, teleskopov, potvrdených odhadov, či nových zistení. Hŕba informácií sa dostala do verejnosti, spolu s nádhernými fotografiami, video zápismi kozmu, o tom čo je vôkol nás, či lepšie povedané, o tom, v čom sme my zrniečkom patriacim    do hádam nevyspytateľného nekonečna. Vesmír nás odjakživa inšpiruje a tieto udalosti boli pre nás silne povzbudzujúce. Nevyspytateľné, takmer čarovné kozmické šíravy plné tajov a záhad sú svojráznym opisom nás a našich ciest. Fascinujú, inšpirujú, predstavivosti medze nekladú. Priam nás tlačili z teórie k činom. Práve vďaka nim sme odštartovali aj náš online svet. Pomohli nám vytrvať, vlastnej odhodlanosti dodali novú, obnovujúcu energiu, na cestách-necestách ten správny vietor do plachiet.
Volilo sa medzi dátumom prvého zverejnenia obrázku stredu našej galaxie – supermasívnej čiernej diery Sagittarius A* z 12. mája 2022 (EHT), potom dátumom prvých zverejnených fotiek zachytených cez James Webb Space Telescope z 12. júla 2022. V širšom výbere boli, samozrejme, tak snímky zachytené cez Hubble Space Telescope, ako aj iné, osobnejšie dátumy. Zvažovali sa najmä krásy zrodu hviezd, snímok nebuly Carina, ale aj Orlej nebuly (Eagle Nebula, Pillars of creation).
Aké je teda rozhodnutie?
Slávnostne oznamujeme, že Feyové konečne majú svoj Deň. Narodeniny budeme oslavovať 12. mája. Dnes si s nami pripite na náš prvý polrok, máme rovno                6. mesiacov a snažíme sa urobiť prvé krôčiky. Hádam sa raz aj my poriadne rozbehneme.
Na zdravie!

Návrat hore